Mnohé zdroje označují datle za nejstarší lidmi pěstované ovoce a hlavně v arabských zemích patří tyto sladké plody k základním potravinám již tisíce let.
Základní charakteristika datlí.
Datla je druh ovoce, které roste na Datlovníku obyčejném (Phoenix dactylifera). Datlovníky běžně dorůstají výšky dvacet jedna až třiadvacet metrů.
Na vrcholu rostou listy, které jsou rozloženy, zpeřené, lístky čárkovitě kopinaté a už odedávna sloužily jako krycí materiál nebo palivo. Samčí květiny jsou v květenstvích vyrůstajících z úžlabí listů, samičí v latovitých květenstvích.
Plodem datlovníku je jednosemenná peckovice se sladkou dužinou. Tyto tmavě hnědé oválné plody bývají 3-7 cm dlouhé na 2-3 cm široké, přičemž jsou až ze 70 % tvořeny sacharidy a mají nízký obsah vody. Konzumují se čerstvé i sušené, vyrábí se z nich sirup, med i olej. Na jednom třásni o hmotnosti osm a více kilogramů může narůst více než tisíc datlí.
V několika stovkách odrůd se tato palma pěstuje také jako okrasná rostlina, hlavně v subtropickém pásmu Evropy a Makronésie. Již tisíce let jsou základní potravinou na Blízkém východě. Datle i datlovníky jsou pro muslimy posvátné a sušená podoba je během náboženského postního období Ramadán běžnou součástí jídel.
Původ a historie
Jaký je původ a historie datlí? Datlovník je pravděpodobně nejstarším kultivovaným stromem na světě. V severní Africe a na Blízkém východě jej pěstují už alespoň pět tisíc let.
Podle fosilních nálezů rostly datlové palmy na naší planetě již před 50 miliony let a odhaduje se, že člověkem jsou pěstovány déle než 5 tisíc let. Píše se o nich v Bibli iv Koránu a hlavně v arabských zemích Asie a Afriky tvoří jednu ze základních složek potravy.
Datlovníky rostou v oblastech vyznačujících se vysokou teplotou a nízkou vzdušnou vlhkostí, tedy především v oblastech polopouštní až pouštní, vždy však s dostatkem spodní vody.
Dnes jsou datle pěstovány v mnoha subtropických oblastech světa, především v Asii a Africe, méně často se objevují také v suchých oblastech Severní Ameriky a Austrálie.
Produkce datlí
V roce 2005 produkovalo deset největších producentů datlí téměř 17 milionů tun tohoto ovoce. Největší producenti v tisíc tunách za rok:
- Irak Irak 7 170
- Saúdská Arábie Saúdská Arábie 4 970
- Egypt Egypt 1 170
- Irán Irán 880
- Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 760
- Alžírsko Alžírsko 516
- Pakistan Pakistan 496
- Sudán Sudán 328
- Libye Libye 150
- Čína Čína 130
Vše o Deglet Nour datlech
Datle Deglet Nour jsou prémiové datle mezi datly. V islámských zemích, ve kterých je datle dokonce jednou ze základních potravin, se Deglet Nour datle konzumují téměř výlučně.
Důvodem je zejména jejich vynikající chuť. Datle Deglet Nour mají velmi tenkou slupku, malé jádro a velmi vysoký podíl dužiny. Kromě toho má Deglet Nour velmi vysokou kyselost a velmi vysoký obsah cukru, což mu dodává speciální chuť.
Konkrétní glukóza je monosacharid, který lze označit za „univerzální energetické menu“: glukóza totiž přímo vstupuje do reakcí, ve kterých se uvolňují energeticky bohaté látky, z nichž tělo získává potřebnou energii. V těle je glukóza uložena v játrech a ve svalech ve formě glykogenu, aby byla v případě potřeby rychle k dispozici. Některé buňky, například mozkové buňky nebo červené krvinky, jsou na glukóze jako na zdroji energie obzvlášť závislé.
Sběr datlí Deglet Nour probíhá v září. V případě polosuchého Deglet Nour (který pokrývá velmi velkou část objemu trhu) se maximálně posunula mechanizace sběru. Stále je však zapotřebí mnoho ruční práce.
Po sklizni se datle dezinfikují, očistí kartáčem, postříkáním vodou a nakonec se upraví na jednotný obsah vlhkosti úpravou v suchých nebo vlhkých místnostech. Plody se pak vyberou na požadovanou velikost pomocí rotačních válcových systémů s proměnlivým rozestupem a ručně se třídí podle barvy a vzhledu.
Potom se ještě neodpeckované datle potáhnou vrstvou glukózy. Vrstva glukózy dává datlům lepší vzhled. Datle se tak zdají lesklejší, pevnější a svěžejší.Existují dva různé způsoby ošetření datlí glukózou: buď se ponoří do roztoku glukózy, nebo se postříkají párou obsahující glukózu
Odpeckování datlí se v mnoha pěstitelských zemích stále provádí ručně a probíhá po třídění nebo před nanesením vrstvy glukózy.
Medjoul datle
Medjoul datle nelze srovnávat s jinými odrůdami datlí. Na rozdíl od běžných datlových odrůd se nevysazuje v oázách, ale v údolích řek Izraele a USA. Kromě toho je tato odrůda primárně vyšlechtěna pro evropský trh, protože Evropané preferují větší velikosti.
Na druhé straně ve všech islámských zemích se Medjoul datle vůbec nekonzumují. V porovnání s datly Deglet Nour mají Medjoul datle výrazně nižší podíl dužiny. Navíc nemají téměř žádné vlastní aroma.
Po sklizni se plody očistí. Datle se vytřídí podle velikosti a poté se zmrazí. V tomto stavu mohou být uchovávány neomezeně dlouho. V závislosti na požadavcích může být požadované hluboce zmražené zboží připraveno k dodávce v procesu rozmrazování. Před dodáním mejoulské datle je však pokryta vrstvou glukózy jako všechny ostatní odrůdy datlí.
Datle Medjoul jsou odstupňovány podle hmotnosti měřené v gramech. Čím je datle těžší, tím je větší.
- střední: 12-17 g
- velké: 18-24 g
- jumbo: 24 g
- smíšené: 18 g